Kody kreskowe to nieodłączny element związany ze sprzedażą detaliczną. Pozwalają bezbłędnie zidentyfikować produkt i przypisać do niego odpowiednią cenę. Dlatego też urządzenie umożliwiające odczyt kodu kreskowego jest tak ważnym elementem każdego nowoczesnego stanowiska kasowego.
Jak dobrać odpowiedni czytnik? Należy na początku postawić sobie pytania: gdzie, w jaki sposób i w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. Dopiero na samym końcu obrać kryterium cenowe. Czytnik ma usprawnić pracę, a nie spowodować jej komplikację. Ponieważ jest wiele rodzajów czytników, wprowadzony został podział ułatwiający ich przypisanie do odpowiedniej roli:
1. Czytniki ręczne (przewodowe, bezprzewodowe i kieszonkowe)
2. Czytniki stacjonarne (stojące wielo-liniowe lub 2D)
3. Czytniki ladowe (do zabudowy w ladzie stanowiska kasowego)
4. Czytniki przemysłowe (uszczelnione i odporne na upadki)
Zatem jeśli budowane będzie stanowisko kasowe z taśmą przesuwną w dużym sklepie, nie będzie miał sensu zakup czytnika ręcznego jako podstawowego narzędzia identyfikacji towarów. Można takowy użyć jedynie jako wsparcie dla czytnika ladowego (w przypadku występowania towarów wielkogabarytowych, które nie zmieszczą się na taśmie i tym samym nie dadzą się zeskanować czytnikiem stacjonarnym). Przykładem może tutaj być sklep z artykułami budowlanymi, gdzie wręcz wskazane jest zastosowanie wsparcia w postaci czytnika ręcznego bezprzewodowego. Natomiast w sklepiku osiedlowym (z jedną kasą) zaawansowany czytnik dwupłaszczyznowy (rodem z hipermarketów) będzie dość sporym przerostem formy nad treścią. W takim miejscu, w zależności od obciążenia (ilości kupujących) swoje zadanie doskonale spełni nieduży skaner wieloliniowy lub wręcz zwykły czytnik ręczny z podstawką umożliwiająca pracę stacjonarną.
Podobnie wyglądać będzie sytuacja w innych branżach.
Np: dla samochodowej stacji diagnostycznej większe znaczenie będzie miała możliwość odczytu kodów 2D typu AZTEC drukowanych na dowodach rejestracyjnych, aniżeli prędkość skanowania poszczególnych kodów kreskowych umieszczonych na opakowaniach części zamiennych. Zatem właściwym wyborem nie będzie stacjonarny skaner wieloliniowy, a raczej ręczny czytnik 2D umożliwiający właśnie odczyt kodu z dowodu rejestracyjnego. Z kolei w zakładzie produkującym meble, ceramikę łazienkową albo w zakładzie przetwórstwa rybnego kluczowym kryterium wyboru będzie trwałość urządzeń, a w zasadzie ich odporność na duże zapylenie i wilgoć. Zastosowanie zwykłych, nieuszczelnionych czytników spowoduje po czasie spowolnienie pracy lub nawet przestoje, ponieważ zapylone urządzenia odmówią współpracy i będzie trzeba je wymienić na nowe.