29 lipca Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą m.in. nowe zasady wystawiania faktur do paragonów. Od początku przyszłego roku, zgodnie ze zmienionym artykułem 106b ust. 5 fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer NIP nabywcy. Zasada ta została wprowadzona w celu przeciwdziałania wystawianiu tzw. pustych faktur do paragonów zebranych z podłogi sklepu, jednak ma wpływ na życie wszystkich uczciwych nabywców towarów i usług, którzy dokumentują zakupy fakturą VAT.
W związku ze zbliżającą się data wejścia tej regulacji należy pamiętać, że:
- Nie ma obowiązku dokumentowania na kasie fiskalnej transakcji na rzecz innych przedsiębiorców – można i zaleca się wystawić od razu fakturę.
- Możliwość wystawienia faktury, jeżeli transakcja została zarejestrowana w kasie fiskalnej (paragon), będzie tylko wtedy, gdy paragon będzie zawierał NIP nabywcy.
- Za nieprzestrzeganie tej reguły grożą surowe kary sprzedawcy i nabywcy (art. 106b ust.6 i art. 109a).
- Spod nowego prawa wyjęte są taksówki – obowiązywać będą obecne zasady wystawiania faktur.
- Ustawa nie reguluje wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
- Jeżeli kasa nie ma możliwości wpisania NIP nabywcy, chęć otrzymania faktury VAT należy zgłosić sprzedawcy przed rozpoczęciem rejestracji na kasie (można sądzić, że sprzedawcy wywieszą stosowną informację przy stanowiskach kasowych).
- Możliwości kasy lub drukarki fiskalnej można rozpoznać na podstawie prefiksu numeru unikatowego
- prefiks 3-literowy zaczynający się od litery „C” - „E” – kasy mają możliwość umieszczenia NIP nabywcy na paragonie
- prefiks 2- literowy oraz 3-literowy rozpoczynający się od „A” lub „B” – nie mają możliwości umieszczenia NIP nabywcy na paragonie – transakcji dokumentowanych fakturą nie będzie można od 1 stycznia 2020 rejestrować na kasie. Trzeba zmienić organizację pracy, ale nie trzeba z tego powodu wymieniać kasy fiskalnej. - W sytuacji awaryjnej (np. kasjer zapomniał wprowadzić NIP klienta przed zakończeniem paragonu) jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie paragonu w ewidencji oczywistych pomyłek kasjera i zarejestrowanie transakcji raz jeszcze w prawidłowy sposób, zgodnie z §3 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.